środa, 27 kwietnia 2016

Chociaż kamienie sztachetki te są z różnych epok oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak iż czasem mało wprawnym okiem z trudem je rozróżnić.

Wprawdzie kamienie ogrodzenie te są z różnych epok i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak iż nieraz mało biegłym ślepiem z trudem je odróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym kolorystykom, bezproblemowej obróbce a także względnie niskiej cenie. Występują w wielu terenach Polski – piaskowiec najłatwiej odnaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach oraz Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i również w Górach Świętokrzyskich. Ów artykuł ogrodzeniowy pozyskuje się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym sieka bądź od razu obrabia, rozparcelowuje na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką i posyła do miejsca budowy ogrodzenia PVC na ogrodzenie i bramkę sztachetowa. Stosowany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak połączony spoiwem piasek, jakiego ziarna nie przekraczają 2mm średnicy. Kiedy spoiwem jest np. krzemionka, nazywamy go krzemionkowym (kwarcyt), kiedy związki wapnia -wapiennym. Nie licząc podstawy zlepiających występują tam także inne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się kolor kamieni na sztachety z plastyku na ogrodzenie i furtę ze sztachetek, przybierają one wtenczas wielorakie kolory czerwieni, brązu a także zieleni. W naturze złożone są w warstwy o różnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak wielkich złóż kroi się największe bloki, stosowane później np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte bloki skalne można także siekać na sześciany o regularnych konturach, używane później w budownictwie (również na ogrodzenia). Można również je porcjować przy asyście specjalnych klinów oraz dłut na małe, nietypowych obrysów odłamki. Służą do układania nawierzchni ścieżek i budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne ogrodzenie PVC używa się także wapienie - skały osadowe, powstałe spośród nazbieranych na dnie mórz i jezior resztek organizmów żywych, najczęściej skorup małż i ślimaków.

Zazwyczaj są bardziej miękkie niż piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, lecz dodatkowo mniej trwałe. Wapienie pochodzące z dawnych epok geologicznych są twardsze, można je nawet polerować polecane na ogrodzenia PVC na plot i furtę sztachetowa. Nadają się jednakże po największej części do stosowania wewnątrz, gdyż poddawane działaniu warunków atmosferycznych szybko tracą połysk. Wapienie można wykorzystać do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki oraz dojazdy, do aranżacji skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie korzysta się z nich również do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najlepiej przydają się piaskowce krzemionkowe, albowiem są odporniejsze na ścieranie niż np. Wapienie.

W zależności od kształtu parku a także naszych upodobań forma kamiennych płyt może być rozmaity – od łamanych, niesymetrycznych, aż po pionowo przyciętych prostokątów albo kwadratów. Murki a także ogrodzenia z plastiku na ogrodzenie i furtkę sztachetowa wznosi się z kamieni różnorakiego obrysu, ułożonych na kamiennym względnie betonowym fundamencie. Jeśli ogrodzenie powstaje spośród kawałków o niesymetrycznych układach, należy je trafnie zestawiać tzn. tak, by kształt każdego kolejnego scalał się z poprzednim. Żeby takie płot było solidne jego grubość winna wynosić 50-70 cm. Większe szpary w środku wolno dopełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Płot z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły ewentualnie pustaków. Piaskowce a także wapienie możemy wykorzystać też do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych oraz innych elementów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce użytkowane do konstrukcji ogrodzenia należą do skał mało odpornych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca a także ujemnych temperatur prędko niszczeją a także nabierają brzydkiego koloru. Bez trudu przerastają także mchem i glonami. Można to udaremniać pokrywając pokrywę ogrodzenia Poznań bądź rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie usiłujmy zdrapywać kurzu z nawierzchni ogrodzenia Poznań ostrymi narzędziami np. drucianą szczotką, bo na kamieniu mogą zostać głębokie rysy. Sprofilowane jednostki myją kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości mechanicznego polerowania ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeśli jednak pożądamy, by głazy na ogrodzeniu błyskawicznie wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz