wtorek, 24 maja 2016

Trwałe ogrodzenia drewniane

Trwałe płoty drewniane

Nieadekwatnie konserwowane sztachety z drewna szybko się destruują i mogą nieodwracalnie stracić swój pierwotny urok i własności. Decydując się na zastosowanie drzewa na ogrodzenie wskazane jest poznać rodzaje konserwacji oraz konserwacji takiego płotu. Tylko wtedy będziemy mogli napawać się jego pięknem przez długi okres czasu.

Wszystkie prace konserwujące płot z drewna powinno się rozpocząć od właściwego oraz dokładnego przygotowania materiału na płot, dlatego że od tego uzależniony jest efekt końcowy naszych prac. Przed użyciem artykułów do ochrony i ozdoby płotów z drewna istotne jest oszacowanie, czy drzewo jest czyste, suche i czy nie nosi objawów biokorozji. Dopiero po zakończeniu obróbki drzewa na ogrodzenie zdołamy przejść do aplikacji amalgamatów konserwujących.

Pielęgnację, przede wszystkim w przypadku surowego drewna ogrodzeniowego, winniśmy zacząć od naniesienia 1-2 powłok bezbarwnego impregnatu technicznego, który zabezpiecza drewno ogrodzeniowe przed grzybami, sinizną i robakami. Kiedy asekurujemy już nasze ogrodzenie przed rozwojem biokorozji, wypada nanosić następne amalgamaty, jakie zabezpieczą je przed warunkami atmosferycznymi- wodą i promieniowaniem UV. Jeśli potrzebujemy utrzymać naturalny odcień drzewa naszego ogrodzenia, powinniśmy użyć bezbarwny lakier do przeznaczeń zewnętrznych. Jeśli zaś zależy nam na nadaniu naszemu płotu sprecyzowanego atramentu, winnyśmy sięgnąć po impregnat koloryzujący bądź lakierobejcę.

W pierwszym przypadku preparat konserwujący wsiąknie w drewno, ochroni ogrodzenie od środka, ale nie utworzy na jego powierzchni osłonowego filmu. Konserwowane w ów sposób płot zostanie matowe oraz miłe w dotyku. Jeśli zależy nam na lepszej i trwalszej asekuracji ogrodzenia, winniśmy zaimplementować lakierobejcę. Lakierobejca stworzy na nawierzchni malowanego płotu lakierowy film, jaki efektywniej niż w wypadku impregnatu ochroni ogrodzenie przed ujemnym działaniem warunków atmosferycznych.

Jak widać aby płoty z drewna były trwałe należy poświęcić im dużo uwagi oraz opieki.

Kompletnie inaczej jest w przypadku ogrodzeń plastikowych. Ten wersja płotów jest w pełni wytrzymała na czynniki atmosferyczne na skutek czego nie potrzebuje konserwacji. Ogrodzenia wykonane z plastiku nie ulegają również biokorozji dlatego dogadzają swoim właścicielom przez długie lata.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz